![](https://cyprushrprofessionals.com/wp-content/uploads/2024/03/Seminar.jpg)
Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ
Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ
Σε μια εποχή όπου κυριαρχεί η γρήγορη τεχνολογική και επαγγελματική εξέλιξη, η συνεχής κατάρτιση και ανάπτυξη των εργαζομένων έχει αποκτήσει πλέον καθοριστικό ρόλο. Οι οργανισμοί που κατανοούν ακριβώς την αξία της αναβάθμισης δεξιοτήτων (upskilling) και της συνεχόμενης ανανέωσης/επικαιροποίησης της γνώσης (reskilling) του προσωπικού τους είναι και αυτοί που δηλώνουν παρών και είναι έτοιμοι να ανταποκριθούν και να ευδοκιμήσουν σε έναν γρήγορα μεταβαλλόμενο περιβάλλον αγοράς εργασίας.
Σε αυτό το άρθρο λοιπόν θα εξετάσουμε την καίρια σημασία της συνεχούς εκμάθησης και ανάπτυξης των εργαζομένων και θα εξερευνήσουμε στρατηγικές για την αντιμετώπιση των προκλήσεων που παρουσιάζει ένα δυναμικό περιβάλλον εργασίας σε σχέση με τα πιο πάνω.
Καταρχάς πριν να αναφερθούμε στη σημαντικότητά της επαγγελματικής εξέλιξης, καλό είναι να εξετάσουμε εν συντομία τι είναι η τελευταία και πού αποσκοπεί. Η Επαγγελματική Ανάπτυξη αναφέρεται στη συνεχή αναβάθμιση των δεξιοτήτων μετά την ένταξή του οποιουδήποτε εργαζομένου στον εργασιακό χώρο. Αυτή η διαδικασία περιλαμβάνει τη συμμετοχή σε μαθήματα, σεμινάρια ή εκπαιδευτικά προγράμματα, καθώς και την απόκτηση πιστοποιήσεων για εμπλουτισμό των γνώσεων στον επιλεγμένο τομέα.
Ως εκ τούτου χαιρόμαστε σήμερα που βλέπουμε πως ολοένα και περισσότερες Εταιρείες προσφέρουν εσωτερικά προγράμματα επαγγελματικής ανάπτυξης τα οποία συμβάλλουν στη βελτίωση και την εκμάθηση νέων δεξιοτήτων. Ωστόσο είναι σημαντικό να αναφέρουμε εδώ πως πολλές φορές, οι επαγγελματικές αναπτυξιακές ευκαιρίες πραγματοποιούνται και ανεξάρτητα, όπως είναι για παράδειγμα η συμμετοχή του εργαζομένου σε εξωτερικά σεμινάρια και άλλα συναφή για την απόκτηση διαφόρων πιστοποιήσεων κά.
Η Εξελισσόμενη Εργατική Δύναμη και η Αναγκαιότητα της Κατάρτισης
Ο σημερινός χώρος της εργασίας βρίσκεται σε μια κατάσταση διαρκούς μεταμόρφωσης. Οι δεξιότητες που απαιτούνται για να ανταποκριθούν οι εργαζόμενοι με επιτυχία στη σημερινή αγορά εργασίας μπορεί να θεωρηθούν απαρχαιωμένες αύριο, για αυτό δεν παύουμε να τονίζουμε τη σημασία της συνεχούς μάθησης και ανάπτυξης. Συγκεκριμένα, υπάρχουν αρκετοί βασικοί λόγοι γιατί η επένδυση στην κατάρτιση και ανάπτυξη του εργατικού δυναμικού είναι απαραίτητη, μερικοί από τους οποίους παρατίθενται πιο κάτω:
- Απαρχαιωμένες Δεξιότητες (obsolete skills): Όπως προαναφέραμε και πιο πάνω τόσο ο τεχνολογικός κόσμος όσο και οι απαιτήσεις της βιομηχανίας εξελίσσονται με τέτοιους γρήγορους ρυθμούς, όπου δεξιότητες που θεωρούνταν στο παρελθόν ως πλεονέκτημα παύουν να έχουν την ίδια ισχύ και πέραση, καθιστώντας έτσι την απόκτηση νέων δεξιοτήτων απαραίτητη.
- Διατήρηση Ταλέντων: Μέσα στο πλαίσιο στρατηγικής διατήρησης του έμπειρου, ταλαντούχου και ποιοτικού εργατικού δυναμικού, βλέπουμε οι εταιρείες αλλά και οι οργανισμοί που παίρνουν τα ανάλογα μέτρα για να κρατήσουν το υψηλά καταρτισμένο τους προσωπικό για το μέγιστο χρονικό διάστημα, να βγαίνουν στην πλειονότητά τους κερδισμένες, καθότι έρευνες έδειξαν πως οι εργαζόμενοι που νιώθουν ότι η εταιρεία επενδύει επάνω στην επαγγελματική τους ανάπτυξη, είναι πιθανότερο όχι μόνο να μείνουν στην εταιρεία αλλά και να αυξηθούν τα κίνητρά τους και ως εκ τούτου και η παραγωγικότητά τους.
- Αυξημένη Παραγωγικότητα: Ένα καλά εκπαιδευμένο προσωπικό είναι πιο τελεσφόρο. Ενδυναμώνοντας τους εργαζομένους με νέες δεξιότητες, αυτοί μπορούν να συμβάλουν πιο αποτελεσματικά στο έργο τους και να βοηθήσουν τον οργανισμό να πετύχει τους στόχους του.
- Προώθηση της Καινοτομίας: Η συνεχής εκμάθηση προάγει την καινοτομία. Οι εργαζόμενοι που ενθαρρύνονται να μαθαίνουν και να σκέφτονται δημιουργικά είναι περισσότερο πιθανό να προσφέρουν εφευρετικές λύσεις σε διάφορα προβλήματα και ανάγκες που μπορεί να προκύψουν εντός μίας επιχείρησης.
Στρατηγικές για την Ανάπτυξη και την Επανακατάρτιση
Ενώ η σημασία της συνεχούς μάθησης είναι εμφανής, είναι εξίσου σημαντικό να υπάρχουν αποτελεσματικές στρατηγικές που θα διευκολύνουν την ανάπτυξη των δεξιοτήτων (upskilling) και την επανακατάρτιση (reskilling).
Μία πρώτη στρατηγική θα έλεγε κανείς πως είναι μία λεπτομερής αξιολόγηση των ήδη υφιστάμενων δεξιοτήτων που κατέχει το προσωπικό. Αυτή η αξιολόγηση μπορεί να επιτευχθεί μέσω ενός συνδυασμού αξιολόγησης δεξιοτήτων, αυτό-αξιολογήσεων και αξιολογήσεων απόδοσης. Ο εντοπισμός των κενών στις δεξιότητες του εργατικού δυναμικού είναι το πρώτο βήμα ως προς τη δημιουργία ή συμμετοχής τους σε αποτελεσματικά προγράμματα εκπαίδευσης.
Μια δεύτερη στρατηγική θα ήταν αυτή των ατομικών σχεδίων μάθησης. Είναι σημαντικό η εταιρεία να είναι σε θέση να αναγνωρίζει ότι ο κάθε εργαζόμενος έχει μοναδικές ανάγκες και φιλοδοξίες. Τούτου λεχθέντος, είναι σημαντικό οι οργανισμοί να αναπτύσσουν ατομικά σχέδια μάθησης που να εξυπηρετούν τις συγκεκριμένες απαιτήσεις θέσεως εργασίας, και ταυτόχρονα να συμβαδίζουν με τους επαγγελματικούς στόχους των εργαζομένων.
Έτσι μέσω της προσαρμογής των ατομικών αυτών σχεδίων ανάπτυξης, επέρχεται και η μεγιστοποίηση της συμμετοχής και της αποτελεσματικότητας των εργαζομένων.
Τρίτη στρατηγική είναι η εκμετάλλευση που προσφέρει σήμερα η τεχνολογία μέσα από τις διάφορες διαδικτυακές εκπαιδευτικές πλατφόρμες (online learning platforms) για πρόσβαση στη γρήγορη μάθηση. Οι εταιρείες σήμερα έχουν να διαλέξουν μέσα από μία πληθώρα διαδικτυακών μαθημάτων, σεμιναρίων και διάφορες πλατφόρμες ηλεκτρονικής μάθησης και να προσφέρουν στους εργαζομένους τους άμεση πρόσβαση σε μια ευρεία γκάμα πόρων κατάρτισης. Αυτοί οι πόροι είναι ανεκτίμητοι για τους εργαζομένους για να αναπτύξουν ή να αναβαθμίσουν τις δεξιότητές τους προσαρμόζοντάς τους στο δικό τους πρόγραμμα και ρυθμό.
Τέταρτη στρατηγική είναι η αλληλο-προώθηση της μάθησης μεταξύ των συναδέλφων και συνεπώς η ανάπτυξη και η προώθηση μιας κουλτούρας συνεχούς ανάπτυξης εντός της εταιρείας. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσω διαφόρων προγραμμάτων από τους μέντορες ή τους υπεύθυνους του κάθε τμήματος εντός του οργανισμού, πρωτοβουλιών ανταλλαγής γνώσεων που προάγουν τη μάθηση από τον ένα συνάδελφο στον άλλο κτλ.
Μία πέμπτη είναι οι εξωτερικοί πόροι. Οι εταιρείες έχουν τη δυνατότητα να συνεργαστούν με διάφορους εξωτερικούς παροχείς εκπαίδευσης, εκπαιδευτικά ιδρύματα και άλλους εμπειρογνώμονες του χώρου. Πέραν της καινούργιας και φρέσκιας οπτικής, αυτοί μπορούν να προσφέρουν μία εξειδικευμένη εκπαίδευση, σεμινάρια και εισηγήσεις αλλά και να διασφαλίσουν ότι τα προγράμματα εκπαίδευσης της εταιρείας παραμένουν ευθυγραμμισμένα με τις βέλτιστες πρακτικές του κλάδου.
Ο καθορισμός ξεκάθαρων και σαφών στόχων και ορόσημων είναι μία άλλη στρατηγική. Οι στόχοι μάθησης και τα ορόσημα πρέπει να είναι σαφείς και μετρήσιμοι. Όταν οι εργαζόμενοι έχουν καλά καθορισμένους και όσο το δυνατόν πιο μετρήσιμους στόχους μάθησης, τότε είναι περισσότερο κινητοποιημένοι και εστιασμένοι στις προσπάθειες ανάπτυξής τους. Αυτή η σαφήνεια στους στόχους επιτρέπει επίσης την πιο αποτελεσματική παρακολούθηση της προόδου.
Μία άλλη στρατηγική είναι αυτή της επιβράβευσης και της αναγνώρισης. Οι εταιρείες οφείλουν να αναγνωρίζουν και να επιβραβεύουν τους εργαζομένους τους για τις καινούργιες τους επιτεύξεις στη μάθηση. Οι επιβραβεύσεις αυτές μπορεί να ποικίλουν και να περιλαμβάνουν από πιστοποιητικά ολοκλήρωσης μέχρι και πιο ουσιαστικά κίνητρα για την κατάκτηση σημαντικών δεξιοτήτων.
Σε συνάρτηση με τα πιο πάνω, οι Εταιρείες προτρέπονται όπως αξιολογούν σε τακτική βάση την αποτελεσματικότητα των διαφόρων προγραμμάτων εκπαίδευσης και να προχωρούν σε εποικοδομητική ανατροφοδότηση από τους συμμετέχοντες, εξασφαλίζοντας τόσο την επαναπροσδιορισμό όπου χρειάζεται όσο και τη βελτίωση των πρωτοβουλιών αυτών για τη μάθηση καθώς και την αποτελεσματικότητα των συγκεκριμένων προγραμμάτων εκπαίδευσης.
Προσαρμογή στις αλλαγές και γρήγορη ανταπόκριση σε αυτές. Μία στρατηγική καίριας σημασίας, καθότι η αγορά εργασίας όπως όλοι γνωρίζουμε βρίσκεται σε μία συνεχή αλλαγή. Συνεπώς οι εταιρείες πρέπει να βρίσκονται σε επιφυλακή, να είναι σε ευέλικτη τροχιά και να είναι έτοιμες να ανταποκριθούν στις εκάστοτε αλλαγές που επιτάσσει η παγκόσμια αγορά και βιομηχανία, προσαρμόζοντας τα προγράμματα κατάρτισής τους τακτικά ούτως ώστε τα τελευταία να ευθυγραμμίζονται με τις νέες απαιτήσεις δεξιοτήτων και τις αναδυόμενες τάσεις της βιομηχανίας.
Μία τελευταία στρατηγική, είναι η δέσμευση της ηγεσίας των εταιρειών. Οι διευθυντές αλλά και οι υπεύθυνοι του κάθε τμήματος παίζουν κρίσιμο ρόλο στον καθορισμό της σημαντικότητας της μάθησης μέσα στον οργανισμό. Η δέσμευσή τους στη μάθηση και την επαγγελματική ανάπτυξη ενθαρρύνει ολοένα και περισσότερο τους εργαζομένους να δίνουν προτεραιότητα σε αυτές τις δραστηριότητες.
Εκτός από τα οφέλη που επιφέρουν οι εργαζόμενοι στις εταιρείες μέσω της επαγγελματικής τους ανάπτυξης, μπορούμε να πούμε στο σημείο αυτό ότι οι εργαζόμενοι κερδίζουν και σε προσωπικό επίπεδο καθότι εκτός από το γεγονός ότι έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν καινούργιες κάθετες (ή σκληρές) δεξιότητες (hard skills) όπως είναι για παράδειγμα συγκεκριμένες γνώσεις εργασίας μέσω μίας επίσημης κατάρτισης ή οριζόντιες (ή μαλακές) δεξιότητες (soft skills) όπως είναι οι διαπροσωπικές ικανότητες και οι ικανότητες επικοινωνίας, οι εργαζόμενοι έχουν την ευκαιρία να δημιουργήσουν ή να μεγαλώσουν το ήδη υφιστάμενό τους δίκτυο (networking), μέσα από τη συμμετοχή τους σε διάφορα εργαστήρια, εκπαιδευτικά συνέδρια, μαθήματα και διαδικτυακά ή μη σεμινάρια και να αναβαθμίσουν ταυτόχρονα τόσο το βιογραφικό όσο και την καριέρα τους παίρνοντάς την στο επόμενο επίπεδο.
Εν κατακλείδι σε μια εποχή συνεχούς αλλαγής και έντονου ανταγωνισμού, η εκπαίδευση και η επαγγελματική ανάπτυξη των εργαζομένων δεν είναι απλώς επιλογές όπως ίσως αποτελούσαν στο παρελθόν, αλλά μoνόδρομος. Η σημασία της επένδυσης τόσο στην ανάπτυξη όσο και την μάθηση του προσωπικού της κάθε εταιρείας υπερβαίνει αυτή της απλής απόκτησης δεξιοτήτων, καθότι αποτελεί τη βάση για τη μακροχρόνια επιτυχία και την ανθεκτικότητα του οποιουδήποτε οργανισμού.
Εφαρμόζοντας στρατηγικές για την ανάπτυξη των δεξιοτήτων και την επανακατάρτιση, οι οργανισμοί μπορούν όχι μόνο να ενδυναμώσουν τους εργατικό τους προσωπικό αλλά και να δημιουργήσουν μια κουλτούρα συνεχούς μάθησης, καινοτομίας και προσαρμογής. Σε αυτό το δυναμικό εργασιακό τοπίο λοιπόν, όσοι κατανοούν τη σημασία της συνεχούς εκπαίδευσης και επαγγελματικής ανάπτυξης των εργαζομένων τους έχουν περισσότερες πιθανότητες όχι μόνο να θριαμβεύσουν αλλά και να παραμείνουν ένα βήμα μπροστά από τις εξελίξεις.
Γεωργία Σολωμού
Content Director
Member of the Board of Directors of the Cyprus HR Professionals Association